איך הפכנו ממיזם מקומי לתנועה הולכת וגדלה? מה גורם לבתי עסק לפנות אלינו? מי האנשים והגופים שעומדים מאחורי הארגון?

  • 'השגחה פרטית' היא עמותה שהציבה לעצמה מטרה ברורה: להחזיר את הכשרות בישראל לידי הציבור. 'השגחה פרטית' היא סיפור של שינוי שצמח מלמטה, סיפור של אנשים שלא היו מוכנים לקבל את המציאות כגזירת גורל.
  • עם הזמן, כתוצאה מעשרות שנים של מונופול על שירותי השגחה וכשרות, אמון הציבור ברבנות הראשית ובמשגיחים מטעמה - הלך והתדרדר. סיפורים חוזרים ונשנים על התעמרות כוחנית, הפרדה בין האוכלוסייה הדתית והחילונית ופגיעה במרקם העדין הקיים ביחסי דת ומדינה, הביאו למאיסה כללית בשירותי הרבנות הראשית בישראל, ובפרט – בשירותי הכשרות שלה.
  •  תוך מחויבות מוחלטת להלכה, בלי פחד, בלי רגשי נחיתות ובלי פשרות – 'השגחה פרטית' נענתה לדרישה שהלכה וגדלה בשטח: דרישה לכשרות שאפשר לסמוך עליה, כשרות שאפשר לעבוד איתה, כשרות שאיננה תלויה ביחסי שררה, כשרות שאינה מושפעת משיקולים כלכליים זרים, כשרות שהיא אמיתית במהותה – ולא בירוקרטית או אינטרסנטית.

  • זה התחיל בקנה מידה קטן ומקומי – בית קפה בירושלים שהרגיש שאינו מסוגל לעבוד עם הרבנות, אבל עדיין היה מעוניין לשמור על כשרות. אל הוואקום הזה נכנס הרב אהרון ליבוביץ – ראש ישיבת 'סולם יעקב' בשכונת נחלאות וחבר מועצת העיר מטעם סיעת 'ירושלמים'. הרב ליבוביץ, יחד עם צוות  המקימות והמקימים של 'השגחה פרטית', בנה מודל של שירותי השגחה וכשרות - השגחה קפדנית ע"י משגיחות ומשגיחים מוסמכים, הפועלת תוך שיתוף פעולה עם בעלי העסק וצוות העובדים. הכשרות של 'השגחה פרטית' זכתה לאמון הסועדים, ויצרה סביבה קהילת צרכנים מעורבת שיודעת שהאוכל כשר - ושיש לה על מי לסמוך.
  • השמועה על היוזמה המקומית פרשה כנפיים, עוד ועוד בתי-עסק ומסעדות מרחבי ישראל פנו אל הרב ליבוביץ בבקשה לעבוד עם מודל ההשגחה שלו, ו'השגחה פרטית' נהפכה לשם דבר בכל הנוגע לשמירה על כשרות הלכתית-אורתודוכסית שלא דרך הרבנות. כיום, 'השגחה פרטית' כוללת צוות של משגיחות ומשגיחי כשרות שעברו מבחני הסמכה, קיבלו תעודת משגיחי כשרות מטעם משרד הדתות, ומלווים הלכתית באופן רציף על-ידי הרב ליבוביץ, הרב אביע"ד סנדרס והרב איתמר נחמני.

shotaf1

ישיבת "סולם יעקב"

בית מדרש לפיתוח מנהיגות רבנית עם הפנים לקהילה

yerushalmim

סיעת ירושלמים

ירושלמים היא מפלגה מקומית בעיריית ירושלים, הדוגלת בפלורליזם ופונה לדתיים וחילונים כאחד.

yazam3

רחל עזריה

כיום חברת כנסת מטעם סיעת "כולנו". בעבר הייתה סגנית ראש העיר ירושלים מטעם סיעת 'ירושלמים' (אותה הקימה בשנת 2008). שימשה כמנכ"לית "מבוי סתום" - ארגון סיוע למסורבות גט, והייתה מובילת המאבק בהדרת נשים וממנהיגות מחאת העגלות בשנת 2011. ממייסדות המיזם שהפך לארגון 'השגחה פרטית'.


yazam1

הרב אהרון ליבוביץ'

הרב אהרון למד בישיבת הקיבוץ הדתי ובבית מורשה, והוסמך לרבנות בשנת 1996. כיום הוא עומד בראש ישיבת "סולם יעקב" בנחלאות, יו"ר הנהלת סיעת ירושלמים, ולשעבר חבר מועצת העיר ירושלים (המשנה לתיק החינוך ומחזיק תיק קידום מעמד האישה).

חמדה לאתר

050-2309005

חמדה שלום - משגיחת כשרות

חמדה הייתה ממובילות המאבק של נשים להיבחן במבחני הרבנות למשגיחי כשרות, והיא בוגרת הקורס הראשון למשגיחות כשרות במכללת "אמונה" (קיץ 2012).

אילה לאתר
שלח אי-מייל
050-3010798

אילה פלק - מנכ"לית

אילה פלק, בוגרת בית המדרש לנשים במגדל עז וישיבת תלפיות. בנוסף לניהול 'השגחה פרטית', אילה גם מנהלת את קבוצת הפייסבוק "אני פמיניסטית דתיה ואין לי חוש הומור", ומתנדבת במחלקה החינוכית של מרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית ובעמותת סה"ר למניעת אובדנות.

crew1

052-5110418

אביבית רביע - משגיחת כשרות ראשית

אביבית היא משגיחת הכשרות הראשונה בארגון, הייתה שותפה בגיבושו, וניהלה את עיצוב הגדרות התפקיד של המשגיחות והמשגיחים ב'השגחה פרטית'. אביבית הובילה את המאבק של נשים להיבחן במבחני הרבנות למשגיחי כשרות, והיא בוגרת הקורס הראשון למשגיחות כשרות במכללת "אמונה" (קיץ 2012).

hashgacha web EN-36

הרב איתמר נחמני

בוגר ישיבת ההסדר "אהבת ישראל" בנתיבות 8 שנים, מחבר הספר "אמת ואמונה" ומחנך בתיכון הרטמן. בעל תואר ראשון בחינוך ומחשבת ישראל ותואר שני במדיניות ציבורית מהמרכז הבינתחומי בהרצליה.

hashgacha web EN-37

0506794328

אליהו ושדי - משגיח כשרות

בוגר ישיבה גבוהה, בעל תעודת משגיח כשרות מטעם הרבנות הראשית לישראל, ומרצה בנושאי כשרות ודת. שירת כ-7 שנים בצה"ל בתפקיד עוזר רב ואחראי על מערך הכשרות והדת בגזרת שומרון.

hashgacha web EN-35
שלח אי-מייל
054-5707495

יונתן פלג - דובר

דובר ואחראי יחסי-ציבור בארגון, בוגר תואר ראשון בתקשורת ומדע המדינה, ותואר שני בתקשורת באוניברסיטה העברית

hashgacha web EN-41

הרב אורן דובדבני - ראש מערך הכשרות

הרב המכשיר של הארגון. מומחה בין לאומי לענייני כשרות, רב המושב שדה-אילן, לשעבר ראש מערך הכשרות במקסיקו ואב"ד לגיור במקסיקו.


yazam2

חיה גלבוע

ראשת מכינת "חברותא" במכון הרטמן - מכינה קדם צבאית פלורליסטית לצעירים מישראל וארה"ב. בוגרת תואר ראשון בתלמוד ותואר שני במדיניות ציבורית במגמת דת ומדינה – במסגרתו הגתה את נייר המדיניות שהוביל להקמת 'השגחה פרטית'.

crew2

נתנאל דיין

מתלמידי הרב יובל שרלו והרב דוד סתיו (ממקימי ארגון "צהר"). בוגר תואר ראשון בכלכלה, מדעי המדינה וסוציולוגיה מטעם אוניברסיטת 'בר-אילן', היה המנהל הראשון של הפרויקט, וכיום – הדובר של ח"כ רחל עזריה.

תמונה בעיגול-23

אסף זיידרמן

דוקטורנט באוניברסיטת תל אביב, ומלמד מחשבה יהודית בת זמננו במכינת עין פרת ובישיבת תלפיות. בוגר ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים, ובעל תואר ראשון ושני בפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב.

הרב אביע"ד סנדרס

ר״מ במדרשת לינדנבאום, ומלמד ב'מתן השרון' ובמספר מסגרות אחרות של הוראת תורה. חבר הנהלת נאמני תורה ועבודה וחבר בית הלל. בעבר, שימש כר״מ בישיבת ההסדר בכפר בתיה וכראש בית המדרש של ישיבת עקיבא בדטרויט.

hashgacha web EN-34

ניסימי נעים-נאור

יועץ אסטרטגי, יזם חברתי וגסטרונום. חבר בצוות לחדשנות פילנתרופית של קרן 'בלומברג', ובעל תארים בפילוסופיה, כלכלה, מדע המדינה ומשפטים.

hashgacha web EN-38

פלר חסן-נחום

חברת מועצת העיר ירושלים מטעם סיעת 'ירושלמים', ומייסדת ומנכ"לית חברת "Message Experts" - חברה לייעוץ תקשורתי אסטרטגי. עו"ד בהכשרתה ובעלת רקורד ארוך של גיוס משאבים וניהול מלכ"רים.


אדם פרנק

רב קהילתי בבית כנסת 'מורשת ישראל' במרכז העיר ירושלים, מומחה להלכות שחיטה, טבעוני ויו"ר עמותת "הכל חי".  

 

משרד - 025353269 | info@kashrut.org.il
מנהלת הפרויקט - אילה פלק: 050-3010798 | ayala@kashrut.org.il
ראש הפרויקט - הרב אהרון ליבוביץ | ravaaron@kashrut.org.il

© כל הזכויות שמורות להשגחה פרטית · עיצוב: נעה אלבז, סטודיו דוב אברמסון · בניית אתר: בינטרנט