איזה כלי יודאיקה צריך בכל בית

מנורה

כלי יודאיקה, או בשמם האחר תשמישי הקדושה, הם חלק בלתי נפרד מהחוויה הדתית של הבית היהודי.

ישנם כלי יודאיקה רבים מספור שניתן לקנות ולהכניס לביתנו, אך חלקם חשובים יותר מאחרים.

אילו מכלי היודאיקה הם החשובים ביותר?

שוק היודאיקה יכול להיות מעט מציף לפעמים. ישנם חפצים מהודרים ויפים לכל מטרה שניתן לחשוב עליה, והבחירה עשויה להיות קשה. כדי לעשות קצת סדר בנושא, להלן תוכלו למצוא רשימה של כלי היודאיקה שממש חייבים בכל בית:

 

פמוטים לשבת

קידוש השבת הוא אחת מהמצוות החשובות ביותר עבור כל בית יהודי, ופמוטים ראויים לשבת הם חלק בלתי נפרד ממצווה זו. ניתן למצוא פמוטים לשבת מכל סוג ומין, ובמגוון רחב מאוד של מחירים. פמוטי כסף הם כנראה המוכרים והמבוקשים ביותר, אך לאלו המחפשים משהו מעט שונה, ניתן למצוא פמוטים העשויים גם מזכוכית או קריסטל או ממתכות שונות כמו פליז, ניקל, ברונזה ואף מזהב.

 

כוס קידוש

חלק נוסף מפולחן השבת, אם כי לא רק בו, היא כוס הקידוש. חשיבותה הדתית של כוס קידוש ראויה היא גדולה, ולכן מדובר בפריט יודאיקה שכדאי להשקיע בו השקעה משמעותית. רובן הגדול של כוסות הקידוש המהודרות, בדומה לפמוטי השבת, עשוי כסף. בניגוד לפמוטי השבת יש חשיבות רבה שהכוס תהיה שלמה וללא כל פגם חיצוני, ולכן מומלץ להשתמש בכוס כסף ולא בכזו שעשויה חומר עדין יותר.

 

חנוכיות

חג החנוכה, למרות חשיבותו הדתית המשנית, הוא אולי כוכב עולם היודאיקה. החנוכייה היא כנראה תשמיש הקדושה הפופולארי ביותר, וניתן למצוא וריאציות אין ספור שלה. מכיוון שאפשר למצוא חנוכיות בכל צורה וצבע ושעשויות מכמעט כל חומר, תוכלו בקלות להתאים את החנוכייה שבה תבחרו לעיצוב הבית שלכם, וכך להשתמש בה גם כאלמנט קישוטי מושך.

 

בתי מזוזה

מצוות קביעת המזוזה היא אחת מהחשובות והעתיקות ביותר, והידורה על ידי בחירה בבית מזוזה מהודר עושה לה כבוד רב. בשל העובדה שבתי מזוזה רבים נמצאים מחוץ לבית ולכן פגיעים לפגעי מזג האוויר וסכנות אחרות, כדאי להשקיע בבית מזוזה שהוא מהודר ויפה אבל גם עמיד. מכיוון שבית המזוזה צריך לשמור על הקלף עם שם הקב"ה בתוכו, ושכל פגיעה בקלף הופכת אותו לפסול, עמידות בית המזוזה חשובה עוד יותר.

 

נטלה

הנטלה היא כנראה תשמיש הקדושה שבו משתמשים באופן התכוף ביותר, כמה פעמים ביום. יש המעדיפים שלא להשקיע יותר מדי בכלי זה בשל כך, אבל האמת היא שניתן לבחור נטלה שהיא נאה, נוחה לשימוש ועמידה בעת ובעונה אחת. אחד החומרים המתאימים ביותר לנטלה הוא אלומיניום – זוהי מתכת קלת משקל ושאינה מחלידה, והיא עמידה לנזק. את האלומיניום ניתן אף לצבוע במגוון צבעים.

 

יודאיקה – לב הבית היהודי

ישנם כלי יודאיקה רבים נוספים שניתן לרכוש, אך כלים אלו הם כנראה החשובים ביותר.     

 

נרות

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *