איזה מצוות צריך לקיים בפסח?

הגדה

חג הפסח הוא חג חשוב ומרכזי ביהדות שמזכיר לנו את יציאת מצריים ומסמל את יציאתם של בני ישראל מעבדות לחירות.

מידי שנה אנו חוגגים יחדיו את ליל הסדר ומתכנסים כל המשפחה יחדיו.

אז למקרה שתהיתם אילו מצוות יש לקיים בחג הגדול הזה, שימו לב לכתבה הבאה!

 

מצוות ביעור החמץ

חמץ הינו כל סוג של מאכל שעשוי מאחד מחמשת הדגנים ובא במגע עם מים. כל עוד החל בו תהליך של תפיחה, ניתן להגדיר את תוצר ההליך כחמץ. במהלך חג הפסח אסור לאכול כל מאכל שיש בו תערובת של חמץ. יתרה מכך, אסור גם להחזיק מאכלי חמץ בשטח הבית במהלך החג. משום כך, יש לקיים את הלכת החמץ באמצעות ניקוי יסודי של הבית, ביעור ומכירה של חמץ מבעוד מועד.

 

הגעלת כלים

לפני כניסת החג, נהוג להכין את המטבח מבעוד מועד לקראתו. לשם כך, יש לנקות את כלל הכלים שבהם השתמשנו במהלך השנה עם מאכלי חמץ. לשם הכשרת הכלים יש להכין כלי גדול עם מים רותחים ולהכניס לתוכו את הכלים לאחר שעברו שטיפה וניקוי יסודי. לאחר הרתחת הכלים יש לשפוך עליהם מים קרים כדי להפוך אותם לכשרים לפסח.

 

ליל הסדר וקריאת ההגדה

בליל פסח הראשון, נהוג לערוך סעודה חגיגית עם כל המשפחה. כחלק מסדר החג, יש לשתות כ- 4 כוסות יין כזכר לגאולת עם ישראל. בנוסף, נהוג לקרוא בהגדה שמספרת את סיפור יציאת בני ישראל ממצריים ומעבדות לחירות. מטרת החג המרכזית היא להעביר לילדנו את סיפור יציאת מצרים, לשאול שאלות בנושא ולקבל תשובות.

 

קערת הסדר

נהוג להניח בליל הסדר קערה שעליה מונחים מספר מאכלים: שלוש מצות כזכר לשעבוד מצרים, זרוע עם בשר כנגד קרבן הפסח שהיו מקריבים בבית המקדש, ביצה קשה בקליפתה לזכר "קרבן החגיגה", מרור כנגד עבודות הפרך שכפו המצרים על בני ישראל, חרוסת שמזכירה את הטיט שעמו עבדו אבותינו וכרפס כנגד מספר בני ישראל במצרים שעבדו בפרך.

 

החבאת האפיקומן

פירוש המילה "אפיקומן" מקורו מיוונית ומשמעותו "הוציאו קינוח". המילה מסמלת את סיום הארוחה והגעתם של הקינוחים. בניגוד לסעודות רגילות, בפסח נהוג לאכול מצה לפני סיום הארוחה לזכר קרבן חג הפסח בתקופת המקדש. משום כך האפיקומן הוא המחצית הגדולה של המצה האמצעית ונהוג להחביאו כפרס עבור הילדים.

 

שמחת החג ו"קמחא דפסחא"

"קמחא דפסחא" הינו מנהג שבו הציבור מעניק מראשית חודש ניסן צדקה לנזקקים בכדי לאפשר להם לחגוג את מנהגי החג. כמו כן, אחת המצוות החשובות בחג הוא לשמוח ולשמח את בני המשפחה. לפי הרמב"ם אחת הדרכים לעשות זאת היא קניית בגדים ותכשיטים לאישה ואגוזים לילדים.

 

לסיכום

חג הפסח הינו חג חשוב ומשמעותי עבור העם היהודי. הוא מורכב ממצוות רבות המסמלות משמעויות שונות עבור עמנו ועבור ההיסטוריה הענפה שלו.

 

מצות

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *