איך לקשט את הבית עם תשמישי קדושה

כוס

תשמישי הקדושה הם חלק בלתי נפרד מהבית היהודי.

החל מהמזוזה שתלויה על המשקופים ועד לפמוטי השבת, החוויה הדתית היהודית קשורה קשר הדוק לחפצים האהובים האלו.

בנוסף לתפקידם הדתי החשוב, לתשמישי הקדושה יש שימוש נוסף לשיפור חיי דרי הבית –  קישוטו והוספה ליופיו. 

תשמישי הקדושה, הידועים גם בשם יודאיקה, תמיד היו חלק מהבית היהודי שומר המצוות. כמעט לכל חג ומועד יהודיים יש חפץ משלו, וחפצים אלו נותרים בביתנו גם כשלא נעשה בהם שימוש דתי ישיר. בשל כך, חפצי היודאיקה מתאימים במיוחד לשמש גם כעצמים קישוטיים. אם כך, כיצד ניתן להשתמש בתשמישי הקדושה שלנו כקישוטים באופן המוצלח ביותר?

 

בחרו את תשמישי הקדושה שלכם עם עין עיצובית

תשמישי קדושה מגיעים במגוון רחב של צורות, גדלים וצבעים, אך רבים מהאנשים אינם באמת בוחרים אותם על פי צורתם. בבתים רבים תשמישי הקדושה עשויים מפלסטיק פשוט או שנקנים ללא התחשבות בעיצוב הקיים של הבית. הצעד הפשוט ביותר לשימוש בתשמישי קדושה לקישוט הוא פשוט לבחור חפצים שיתאימו לשאר ביתכם – לדוגמא, אם ביתכם מעוצב בעיקר בצבעים חמים, ניתן לבחור מזוזה שעיצובה כולל אלמנטים של אש וחום. בחירה פשוטה זו תהפוך את המזוזה, הניצבת בפתח הבית, לחיל חלוץ לעיצובו של שאר הבית.

 

השתמשו ביודאיקה עיצובית

לרבים מאיתנו תלויות תמונות בבית שאיננו באמת אוהבים או מתחברים אליהן. תמונה משמשת לעיתים פשוט כמשהו למלא את החלל הריק של הקיר, וחסרה בה משמעות נוספת. שימוש ביודאיקה איכותית במקום בתמונה סתמית יכול בשל כך לפתור שתי בעיות בעת ובעונה אחת – לתפקידה הדתי וכתחליף לתמונה סתמית. שקלו להחליף תמונות שאינכם אוהבים בברכות מעוצבות: ברכת הבית גדולה ומקושטת בסלון, ברכת אשר יצא מחוץ לחדר השירותים ועוד. ברכות מעוצבות אלו יהוו מזור לעין ולנשמה גם יחד.

 

ארון הספרים – מרכזו הקישוטי של הבית

מי מאיתנו לא התפעל מיופים של ספרי קודש? המילה הקדושה העטופה בכריכת עור ובאותיות מוזהבות משרה יראת כבוד על הנפש, ומלבד זאת, היא נעימה מאוד גם לעין. ספרי הקודש שנמצאים בביתכם יכולים להפוך לאלמנט קישוטי שאין שני לו – דמיינו ארונית ספרים גדולה ומרשימה המלאה בספרי קודש מהודרים שממלאת את הסלון שלכם ברוח טובה. ספרי הקודש נמצאים בבתים רבים, אך לא תמיד מוצגים באופן שמכבד את יופיים הגדול, ושימוש נכון בהם יכול לשנות לחלוטין את מראה הבית שלכם.

 

השתמשו במה שכבר נמצא

לבסוף, זכרו שבבתים של רבים מאיתנו תשמישי קדושה יפיפיים כבר נמצאים, אך לא תמיד מקבלים את המקום העיצובי המגיע להם. הוציאו את החנוכייה המהודרת שלכם מהארון והציגו אותה במקום של כבוד. נטלת הברונזה שקיבלתם מסבתא שלכם לא עושה לאף אחד טובה באחסון. היודאיקה יפה לנפש ולעין  – תנו לה את המקום המגיע לה.

 

חנוכיה

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *