כמה עולה כוס כסף לקידוש?

פריט קודש

כוס הקידוש משמשת כמרכז של רבים מטקסי הדת היהודיים.

בשבת ובחגים, בקידוש ובהבדלה, בברכות מיוחדות – כוס הקידוש נמצאת כאן עבור כל אלה ועוד.

מכיוון שמדובר בתשמיש קדושה כה חשוב, כדאי להשקיע בו.

ישנו מבחר רחב מאוד של כוסות לקידוש, העשויות ממגוון חומרים ובסגנונות רבים. החומר הפופולארי ביותר עבור כוס הקידוש, מטעמים הלכתיים ופרקטיים כאחד, הוא כנראה הכסף. כוסות קידוש מכסף מהוות את נתח הארי של כוסות הקידוש המהודרות, וניתן למצוא אותן במחירים רבים מאוד. מחירה של כוס כסף לקידוש תלוי בכל מיני גורמים, החל מטוהר הכסף ממנה היא עשויה וכלה בסגנון וביצרן.

 

איכות וטוהר הכסף

כפי שנאמר קודם, יש גורמים רבים שיכולים להשפיע על מחירה של כוס כסף, ואחד החשובים שבהם הוא טוהר המתכת. יצרני יודאיקה רבים יתארו את כוסות הקידוש שלהן כעשויות מכסף טהור, אך חשוב לזכור שאין הדבר פשוט כל כך. כסף טהור אינו מתאים לשימוש לייצור תכשיטים או תשמישי קדושה, ולכן סביר שבעת שכוס מתוארת כעשויה כסף טהור, היא בעצם עשויה כסף סטרלינג. כסף מסוג זה, שנקרא גם כסף 925, הוא בעצם סגסוגת של 92.5% כסף והשאר ממתכות אחרות, שנחושת היא הנפוצה שבהן. כוסות שעשויות מסוג זה של כסף יהיו לרוב יקרות יותר מכוסות העשויות מכסף פחות טהור.

 

יצרן הכוס

מלבד טוהר הכסף, גם ליצרן הכוס יש השפעה רבה מאוד על מחירה. מחיר של כוס כסף "גנרית" שלא יוצרה על ידי יצרן בעל שם אינו גבוה מאוד, ויכול להיות נמוך מ-200 ₪. יש לשים לב שכוסות בייצור גנרי הן לעיתים קרובות מאוד מצופות כסף בלבד, ואינן למעשה כוסות כסף אמיתיות. כוסות של יצרנים נחשבים ייעשו לרוב מכסף טהור או לעיתים מכסף בשילוב של מתכות יקרות אחרות, ומחירן נוטה להיות גבוה בהרבה. מחירה של כוס קידוש מכסף של יצרן ידוע יכולה בקלות להגיע למאות רבות של שקלים.

 

כוסות בעבודת אמן

מעל הכוסות שמיוצרות על ידי יצרנים נחשבים אך בכמויות גדולות נמצאות הכוסות בעבודת אמן. כוסות אלו, שמיוצרות לעיתים קרובות בעבודת יד על ידי אמן יחיד או קבוצת אמנים, עשויות כמעט תמיד מהחומרים הטובים ביותר, ועיצובן יכול להיות מרהיב וייחודי. כוס קידוש מסוג זה יכולה להיות יחידה מסוגה, וניתן אף להזמין מאמנים כוסות בהזמנה אישית שעיצובן ייחודי לחלוטין. יש לשים לב שמחיר של כוס מסוג זה, ובפרט כוס בהזמנה אישית, יכול להיות גבוה מאוד. כוסות בעבודת אמן יכולות לעלות גם אלפים רבים של שקלים.

 

כוסות קידוש מכסף – כוס ומחיר עבור כל אחד

כפי שניתן לראות, אפשר למצוא כוסות קידוש מכסף בכל מיני מחירים, מכוסות במחיר שווה לכל נפש ועד לכוסות יקרות מאוד. הבחירה היא בידכם.

 

כיפה וכוס

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *