כמה שעות צריך לחכות בין בשר וחלב

סטייקים

מקפידים על שמירת כשרות ומעוניינים להמתין בין מאכל בשר לחלב? הנה כמה דברים שאולי יעניינו אתכם לגבי הלכת

הכשרות, מקורותיה וכמה זמן יש להמתין בין מאכל בשרי למאכל חלבי ולהפך.

 

מה המקור להמתנה בין חלב לבשר?

מקור ההמתנה בין בשר לחלב היא תקנת חכמים שמחייבת המתנה בין אכילת מאכל בשרי לאכילת מאכל חלבי. עובדה מעניינת בנושא היא שעל פי המקור, לו היה מדובר במקרה הפוך בו נאכל מאכל חלבי ולאחר מכן בשרי, מספיק רק לשטוף את הפה והידיים ולאכול דבר מה ביניהם. חשוב לציין שיסודו של דין זה הוא דרבנן כלומר הלכה שנחשבת לחוק שחכמים הוסיפו על גבי מערכת הלכות מדאורייתא (הלכות מדאוריתא – הלכות שנחשבות כחלק ממערכת החוקים שניתנו על ידי אלוהים למשה).

במרוצת השנים, נוספו במהלך הדורות חלקים שונים להלכת ההפרדה בין חלב ובשר כשחלקם הינם מתוקף מנהג.

 

מדוע צריך להמתין בין אכילת מאכל חלבי לבשרי?

בדין תורה, נאסר לאכול בשר וחלב שהתבשלו ביחד, ואילו אכילת בשר וחלב שלא התבשלו ביחד הייתה מותרת. אולם, בסופו של דבר חז"ל אסרו על אכילת בשר וחלב יחדיו גם אם לא התבשלו ביחד. כפועל יוצא מכך נדרשת המתנה בין אכילת בשר וחלב. רש"י למשל טען כי סיבת ההמתנה היא השומן שנמצא בבשר ונדבק לפה כך שהוא מחזיק את טעם הבשר שלו. לפי הרמב"ם, הסיבה להפרדה היא חתיכות הבשר שנשארות בין השניים ולא ניתן להסירן באמצעות ניקוי הפה.

 

אז כמה זמן יש להמתין בין מאכל בשר לחלב?

המנהג הנפוץ ביותר כיום הוא להמתין כ- 6 שעות. יש לציין כי במוסדות רבים כמו ישיבות הפער בין סוף ארוחת הצהריים לארוחת הערב קטן מ- 6 שעות ולכן הנוהג בהן הוא להמתין 5 שעות ומשהו מתוך התבססות על הכלל ההלכתי "מקצתו ככולו".

כמו כן, קיימים מנהגים נוספים שממשיכים להתקיים אך הם נהוגים באופן מצומצם יותר. למשל יוצאי יהדות גרמניה, רומניה, אוסטריה וצ'כוסלובקיה שומרים על הפרדה בת 3 או 4 שעות. יהדות הולנד שומרים על הפרדה בת שעתיים או שעה אחת.

המהרש"ל כתב לפני כ- 500 שנה כי: " כל מי שיש בו ריח של תורה ימתין שש שעות" (הרמ"א יורה דעה סימן פט סעיף א. שפח). משום כך, נראה כי התשובה הבסיסית עבור מי ששואף להקפיד על הפרדה מוחלטת בין בשר לחלב היא המתנה רצופה של כ- 6 שעות בין המאכלים. הדבר תקף גם למצב בו נאכל קודם מאכל חלבי ולאחר מכן בשר.

 

לסיכום

הלכת ההפרדה בין בשר וחלב היא הלכה בסיסית שכל מי ששואף להקפיד על שמירת כשרות מכיר. שימו לב כי קיימות הלכות רבות בנושא כמות השעות הנדרשת להפרדה אך על פי המקורות, יש להקפיד על 6 שעות.

 

משקה

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *