מה משפיע על בחירת מזוזה חדשה

דלת מעוצבת

קביעת מזוזה בביתנו היא אירוע רב משמעות ומרגש.

ייתכן שאנחנו קובעים מזוזות בבית חדש לגמרי, שאנחנו מחליפים מזוזה שנפגמה או שהחלטנו שהגיע הזמן לפאר את המצווה בבחירה של מזוזה מפוארת במיוחד.

בכל מקרה, כדאי לדעת כיצד לבחור את המזוזה החדשה.

בחירת מזוזה חדשה אינה דבר של מה בכך. ישנם גורמים רבים שעשויים להשפיע על בחירת המזוזה החדשה שלנו – בית המזוזה, החומר שממנו יהיה עשוי ומחירו, כמו גם קלף המזוזה וכשרותו. כדי לדעת כיצד לבחור את המזוזה המתאימה ביותר עבורנו, יש לשים לב לגורמים הבאים:

 

בית המזוזה – לא רק חיצוניות

הצעד הראשון בבחירת מזוזה חדשה הוא לבחור את בית המזוזה. זהו האלמנט במזוזה שיהיה חשוף לעולם החיצון, ולכן להופעתו יש השפעה רבה. ניתן למצוא בתי מזוזה בכל טווח המחירים, מבתי מזוזה זולים מפלסטיק ועד לבתים העשויים מתכות יקרות. לא משנה באיזה סוג של בית מזוזה נבחר, חשוב לבדוק שהוא בגודל הנכון עבור הקלף, שהוא אטום במידה מספקת ושהוא עשוי באופן חזק מספיק כדי לשרוד את פגעי מזג האוויר אם המזוזה מיועדת להיתלות מחוץ לבית. ניתן בנוסף גם להתאים בית מזוזה נאה לשאר עיצוב הבית שלנו, ובכך להפוך את החפץ הדתי הזה גם לחפץ נוי לכל דבר.

 

קלף המזוזה – שימו לב לפרטים

קלף המזוזה, יריעת הקלף שעליה כותב סופר סת"ם את אחד משמות הקב"ה ואת פרשות 'שמע ישראל' ו-'והיה אם שמוע', הוא ליבה של המזוזה. קלף זה חייב להיכתב על ידי סופר סת"ם מומחה, שכן כל טעות או פגם הנופלת בקלף המזוזה הופכת את המזוזה כולה לפסולה, ולכן ללא ראויה לשימוש. כמו בתי מזוזה, ניתן למצוא קלפי מזוזה במגוון רחב של מחירים, כמו גם בנוסחים שונים, כמו כתב האר"י, כתב בית יוסף או הכתב הספרדי. מחיר הקלף לרוב יהיה קשור בניסיונו ויכולתו של סופר הסת"ם שחיבר אותו, כמו גם בגודל הקלף. חשוב לוודא שאנחנו קונים קלף ממקור מהימן – אין מקום לטעויות כשמדובר בקלף זה.

 

מיקום המזוזה – המזוזה הנכונה למקום הנכון

לבסוף, חשוב מאוד להתאים את המזוזה החדשה למיקום שבו תרצו שהיא תיתלה. כפי שנאמר קודם, מזוזה שמטרתה להיתלות מחוץ לבית צריכה להיות עמידה בנוסף להיותה נאה. מזוזות פנימיות שמטרתן להיתלות בכניסה לחדרים יכולות להיות עשויות מחומרים חזקים פחות, אך עדיין כדאי שיהיו קשיחות מספיק כדי לעמוד בפגיעות אפשריות כחלק מחיי היומיום של הבית. זכרו – כל פגיעה משמעותית בבית המזוזה יכולה להביא לפגיעה בקלף, ובכך לפסילת המזוזה.

אפשר להציב מזוזות זהות בכל רחבי הבית או לבחור מזוזות ייחודיות לכל חדר וחדר, ואף להתאים מזוזות אלו לחדרים שבפתחם הן נמצאות. וזכרו – ניתן לקבוע מזוזות חדשות לא רק כשמזוזה נפגמת, אלא גם כדי להביא רוח חדשה לבית.

 

כניסה לדירה

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *