איך לבחור ספרייה לספרי קודש

ספרים

מקימים בית כנסת חדש וזקוקים לספרייה עבור ספרי הקודש? מחפשים ספרייה ביתית משלכם שתכלול את כמות ספרי הקודש האישיים שלכם? כדאי שתקראו את המדריך

הבא שיסייע לכם לבחור נכון את הספרייה עבורכם!

 

תכנון ספריות קודש

ספריית קודש הינו מוצר חשוב לאכסון ספרי קודש ואביזרי תפילה עבור כל בית כנסת ואף לשימוש פרטי. כשאנחנו מתכננים ספריית קודש, אנחנו צריכים לבחון קודם כל מה הם הצרכים של בית הכנסת המיועד והאם הם משרתים אזור מגורים נרחב או קטן לצורך הערכת גודל הספרייה וכמות הספרים שהיא צפויה להכיל. בנוסף, יש לבחון היכן הספרייה עתידה להימצא בחלל הבית או בית הכנסת ולמדוד את השטח בהתאם. בהתאם לתוצאה ניתן להמליץ על גודל מתאים עבור הספרייה ועל כמות הספרים העתידית שהיא תוכל להכיל.

 

עיצוב ספריית קודש

קיימים מספר היבטים עבור עיצוב ספריית קודש. השלב הראשון הוא בחינת החלל המיועד עבור הספרייה כמו בית כנסת או חלל ביתי. יש לשים לב לגוונים השולטים בחלל כמו צבע הכיסאות או של כל ארון קודש או ספרייה אחרת הנמצאת בו ובהתאם לנסות להתאים את צבע הספרייה העתידית.

כך למשל, אם שאר הריהוט מבוסס על צבע אגוז כהה, צבע בהיר או דובדבן, מומלץ להשתמש באותו גוון כדי ליצור רציפות בכל החלל. מומלץ לבנות את הספרייה מעץ סנדוויץ' משום שהוא בעל מבנה מאסיבי וחזק שיכול לשאת קבוצת ספרים כבדה. בנוסף, רצוי בחלקה התחתון של הספרייה להשאיר מקום נוסף לאחסון פריטים כמו טליתות, כיפות וציוד נוסף המשמש לצורך תפילה.

אלמנט עיצובי נוסף עבור הספרייה הוא דלת זכוכית. בכך ניתן לשמור על ספרי הקודש מפני אבק, מזיקים או כל גורם אחר ולוודא שהם מקבלים הגנה מקסימלית.

 

אילו עיטורים ניתן להוסיף לספריית קודש?

ספריית קודש לרוב מכוסה בחומר הנקרא פורניר שמוסיף לייחודיות ורושם של הספרייה. ניתן אף להוסיף לספריה עיטורים במגוון רב של צורות. כך למשל, ניתן לבצע גילוף בעץ ולהותיר נופך אומנותי מרשים בעיצוב הספרייה. טכניקה נוספת לעיצוב היא חיתוכים חדים ומיוחדים באמצעות לייזר שמעניק סגנון אצילי הכולל קרניז עליון.

 

לסיכום

אם אתם מחפשים לשפץ או להקים בית כנסת או זקוקים לשינוי מרענן בספריית הקודש הביתית שלכם, מומלץ לתכנן מראש על ספריית הקודש שבה אתם מעוניינים ולחשב את המיקום והגודל המיועד לה. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם נגרים מומחים באשר לסוג העץ המיועד בכדי לוודא שהעץ שבחרתם בו מספיק חזק כדי לשאת את משקל הספרים הרב. בנוסף, כדאי לחשוב מראש על סגנון העיטורים המיועד ולנסות להתאימו לשאר הרהיטים בבית הכנסת או בבית כדי לתרום לשילוב הראוי של הספרייה בחלל. זכרו כי בחירה נכונה בספריית קודש תסייע לרווחתם ולשמחתם של באי הבית או בית הכנסת גם בימי קודש וגם בחול.

 

סלון

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *