4 סוגים של רהיטי קודש

מגן דוד

בית כנסת הוא מקום המאפשר ליהודים המתפללים בו שקט נפשי ותפילה לקדוש ברוך הוא.

כמו כן, הוא מסמל את המשותף לכל היהודים ברחבי העולם כשהתפילה המתקיימת בו היא חלק מהווי היהודי.

כדי שיתאפשר לבית הכנסת להעניק אווירת קדושה כנדרש, ישנם מגוון רהיטי קודש שונים שמוכרחים להכיר.

 

  1. ארונות קודש

ארון קודש הוא ריהוט חשוב ומרכזי בכל בית כנסת. גודל הארון נקבע לפי המיקום המיועד עבורו והוא בדרך כלל מוצב באמצע אולם התפילה. כמו כן, יש לקחת בחשבון את מספר המספרים שאמורים להימצא בתוכו. לכל ספר שאמור להימצא בתוך הארון מקובעות נישות מיוחדות שמתואמות למיקום הספרים בהתאם לגודלם. כך ניתן לוודא שאף ספר לא ייפול חלילה.

בנוסף, יש לשים לב לחלק החיצוני של ארון הקודש המתאפיין בעיטורים יפים ומלכותיים. העיטורים מוסיפים ליופי ולאצילות של הארון ומטרתם להותיר רושם על כל מי שמגיע להתפלל וליצור חרדת קודש סביב הארון המיוחד.

 

  1. בימת תפילה

בימת התפילה מיועדת לחזן בית הכנסת ומהווה אחד המקומות החשובים בבית הכנסת. בשבתות מתרכזים סביבו חזנים, חתני בר מצווה וחתנים לפני או אחרי חתונתם. המיקום של במת התפילה צריך להיות גדול ונוח לעלייה וירידה ממנו מבלי מפרע. כמו כן, השולחן אמור להיות רחב כדי שיהיה קל לקרוא ממנו את ספר התנ"ך המונח עליו. גם הבמה מעוצבת באלמנטים של קדושה. חלק מאלמנטים אלה עשויים להיות חריטה ואף התאמה לרהיטים אחרים בבית הכנסת כמו כיסאות התפילה, שטיחים וכו'.

 

  1. ספריות קודש

ספריות הקודש משמות לצורך אחסון ספרים, כיפות וטליתות לשימוש הציבור. מדובר בארונות מאסיביים ויפיפיים שמותאמים לאחסון מאסיבי של ספרים רבים. לשם כך, חשוב לוודא כי ספריות הקודש מספיק עמידות ומסוגלות לשאת משקל רב. מעבר לכך, הספריות מוסיפות יופי רב לבית הכנסת ותורמות לאווירת הקדושה. ניתן להוסיף לספריות דלתות זכוכית ואף רצוי לקשט אותן בפיתוחי עץ יפים שמזוהים עם אווירת המקום.

 

  1. עמודי חזן

עמודי חזן הינם פריט חשוב ומרכזי בבית הכנסת. מדובר בזוג עמודים פנימיים בולטים בעלי תבליטים בצורות עלים וצורות אחרות. עמודי חזן נמצאים לצד במת החזן והוא עומד בסמוך אליהם לאורך כל התפילה. החזן נעזר בעמודים לצרכים טכניים ולתפילה רצופה. כמו כן, הקהל הרב שמביט בעמודים נחשף ליופי הרב שלהם מכל מקום בבית הכנסת.

 

לסיכום

בית הכנסת הינו מקום חשוב עבור שומרי המסורת בפרט ועבור העם היהודי ככלל. לשם כך יש לוודא לרהטו כראוי ברהיטי שונים כמו ארונות קודש, ספריות קודש, עמודי חזן ובמת תפילה. בכך תוכלו להוסיף לאווירת הקדושה המאפיינת את בית הכנסת ולגרום לכל מי שמגיע לתפילה להתפעל ממראה היופי, ההוד וההדרה. לכל אלו משמעות חשובה במתן הכבוד הראוי למוסד דתי כה חשוב ומרכזי בחיינו.

 

ספרים

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *